V teh lepih pomladnih dneh, ko se prebuja narava, je pravi čas tudi za delo na vrtu. V knjižnici imamo za vas veliko gradiva, ki vam bo pri tem v pomoč.
Vrtnarjenja se je najbolje lotiti načrtno, kar nam predstavi Igor Škerbot v knjigi Vrtnarim načrtno. Opiše lastnosti rastlin in dejstva, ki jih je potrebno poznati, da razumemo pomen vrstenja zelenjadnic (kolobarjenje). Pokaže nam primere zasaditev različno velikih in zahtevnih vrtov na prostem, v rastlinjaku, na visoki gredi in v topli gredi. Če ste začetniki vrtnarstva, bo za vas prava knjiga Zelenjavni vrt : nič lažjega, ki ga avtor Jean-Michel Groult opredeli kot priročnik za popolne začetnike. Prav vam bo prišla tudi knjiga Stare vrtnarske modrosti avtorice Andree Kern. Morda vas mika doma ustvariti okrasni vrt, pa ne veste, kako bi se tega lotili in kaj posadili, ker je vedno pogosteje problem poletna vročina in suša. Matic Sever v knjigi Vroče kombinacije predstavi prav zasaditve za sušo in vročino, polna idej pa je tudi njegova knjiga Trajnice za slovenski vrt.
Mišo Pušenjak, specialistko za zelenjadarstvo in okrasne rastline, zagotovo vsi ljubitelji zelenjavnih vrtov že dobro poznate. Njeni številni vrtnarski priročniki so polni praktičnih nasvetov. Morda posebej omenimo tri novejše: Semenarstvo : kako pridelati kakovostno seme, Naravno varstvo rastlin in Vodnik po vrtu. Vrsto zanimivih predlogov in rešitev vrtnarskih izzivov lahko najdemo tudi v knjigah Jerneje Jošar: Ekološko vrtnarjenje za vsakogar, Vrtnarimo z Jernejo : ekološki vrt v štirih letnih časih, Z Jernejo do zdravega vrta : preprečevanje in zdravljenje bolezni ter naravno odganjanje škodljivcev in Moj vrt je lahko balkon : užiten in lep balkon v vseh letnih časih. Če ne zaupate kvaliteti kupljenih sadik jih lahko sami vzgojite doma. Pri tem vam bo v pomoč knjiga Vzgoja lastnih sadik avtorice Brigite Šušteršič.
Poseben čar imajo doma pridelana zelišča in lahko nam pride prav kak nasvet iz knjige Zeliščni vrt : domača lekarna v kateri nam Janko Rode pomaga do dobrega poznavanja zelišč, njihovih lastnosti in učinkov(in) ter njihove uporabnosti.
Če ste pravkar zamahnili z roko, da za vrt pa vi res nimate časa, vzemite v roke knjige Roberta Špilerja in Tjaše Štruc in si boste morda premislili. Vrtnarjenje nam skušata predstaviti kot nekaj lahkotnega, ustvarjalnega in sproščujočega ter hkrati vrt kot vir okusne, doma pridelane hrane. Doslej sta napisala tri knjige, v katerih nam predajata svoje znanje in izkušnje s sonaravnim vrtnarjenjem: Štihanje? Ne, hvala, Kompost? Ja, prosim ter Zelenjava od semena do pridelka.
Pa obilo veselja na vrtu!
Mojca Kosirnik
Foto: Daša Keber in Jure Šimunič