V času letošnjega Kamfesta je KFBK imela enoto na odprtem, in sicer na dvorišču Rojstne hiše Rudolfa Maistra. Vroči popoldanski dnevi so bili rezervirani za družine. Starši so brali dnevno in tedensko časopisje, si izbrali kakšno knjigo, si ogledali razstave: Veronika nekoč in danes, ilustracije kamniških striparjev in razstavo ilustracij Eve Mlinar iz knjige Maistrovih 30.
Poleg omenjenega smo imeli digitalni kotiček in zainteresiranim predstavili novo aplikacijo COBISS Ela, ki vsakem članu splošne knjižnice v Sloveniji omogoča hiter in učinkovit dostop do elektronskih knjig ter nemoteno branje na osebnih e-napravah (telefoni, tablice in bralniki).
Predstavili smo igro Kamniški spomin na pesnika (Maister in sodobniki): igra za radovedne bralke in bralce. Obiskovalci so lahko kupili igro Spomin na pesnika. Družinsko igro je možno še vedno kupiti v knjižnici.
Zelo obiskani so bili pogovorni večeri s kamniškimi striparji (Miha Hančič, Martin Ramoveš in avtor kamniškega stripa Urmal, mamutov prijatelj Jože Urbanija) ter pogovor z mladimi kamniškimi literarnimi ustvarjalci Ano Schnabl, Pio Prezelj in Pinom Pograjcem.
V letu Rudolfa Maistra je KFBK izdala knjigo Maistrovih 30, uredila jo je Breda Podbrežnik Vukmir, ilustrirala Eva Mlinar, spremno besedo napisala dr. Urška Perenič. Predstavitev knjige je vodil Vlado Motnikar, sodelovala je Alenka Juvan, vodja Rojstne hiše Rudolfa Maistra. Zadoneli so pesnikovi verzi v izvedbi Katje in Simona Skalarja, ki sta jih tudi uglasbila.
V devetih dneh nas je obiskalo veliko družin, posameznikov, naših uporabnikov in privržencev. Živimo v času digitalnih vsebin in družbenih omrežij, vse generacije del svojega časa preživijo pred zasloni.
V skrivnem Maistrovem kotičku smo se družili brez elektronskih naprav, starši so čas preživeli brez telefonov, otroci so ustvarjali iz lego kock (prve lego kocke so bile narejene oziroma patentirane leta 1958 in se po sedmih desetletjih še vedno aktualne; otroci so sestavljali zgodovinske in literarne like ter prizore iz ponujenih knjig. Predloge so pripravile naše knjižničarke.
V KFBK sledimo družbenim tokovom in s tem novim tehnologijam, ohranjamo pa naše osnovno poslanstvo, to je širjenje bralne kulture. Čeprav forma navsezadnje ni pomembna in ne more preseči vsebine, želimo bralcem čim več sproščenih trenutkov brez pametnih telefonov in e-zaslonov, trenutkov, ki jih bodo kakovostno preživeli z ljudmi, resničnimi ali tistimi iz knjig.
V knjižnici sobivajo starodobne in nove tehnologije; na Kamfestu zlagamo klasične lego kocke, v letošnjem tednu otroka pa bomo preizkušali lego robote, in prav je tako.
Zehra Bećiragić