Skoči do osrednje vsebine Primož Hieng: Že drugič gremo na rajžo

Primož Hieng: Že drugič gremo na rajžo

četrtek, 26. november 2020 14052 Andrej Kotnik
Primož Hieng: Že drugič gremo na rajžo

 

 

 

 

 

 

 

November 2019 je bil po svoje prelomen na področju turistične literature, še posebej zaradi dejstva, ker je takrat izšel prvi del knjige Z vami bom na rajžo šel. To je prvi popolni turistični vodnik za invalide, delno tudi za gluhe in naglušne ter za slepe in slabovidne.

Invalidom na vozičkih sem želel predstaviti turistične, zgodovinske, kulturne, etnografske, cerkvene in druge točke, ki so primerne, da jih obiščejo, da doživijo kaj lepega in nenavadnega, s posebnim poudarkom, da so ob urejeni dostopnosti na voljo tudi njim prilagojene sanitarije. Tako sem zbral 52 točk – simbolično za vsak teden v letu po eno – na vseh koncih Slovenije.

Vesel sem bil odzivov številnih bralcev in uporabnikov knjige Z vami bom na rajžo šel. Prav tako so me razveselili tudi vsi tisti, ki so z vso svojo srčnostjo prispevali k temu, da je knjiga izšla – s posebej ugodno ceno. Žal sem v nekaterih primerih naletel tudi na številne odklone in negativne odgovore s sicer lepimi besedami spodbude. Bili so tudi primeri, ko se odgovorne institucije – ki jih na tem mestu ne želim imenovati – na noben način niso želele vključiti ne v pripravo in izdajo knjige, niti v celostni projekt, s katerim želim prav ranljivim skupinam približati tisto, o čemer so do zdaj mislili, da je njihovim očem in drugim čutom enkrat za vselej skrito ali celo nedosegljivo.

Pa temu ni tako. Ogromno časa in prostovoljskega dela je bilo vključenega v pripravo prvega dela knjige. Ta knjiga, ki jo pravkar držite v rokah, je nadaljevanje prvega dela. Spet boste lahko izbirali med 52 novimi turističnimi, zgodovinskimi, etnografskimi, cerkvenimi in drugimi odkritji, ki so bili zaradi določenih vzrokov do zdaj za vas skriti, morda neznani in celo nedosegljivi.

Z obema knjigama s skupnim naslovom Z vami bom na rajžo šel sem želel dokazati, da je v Sloveniji ogromno zanimivih točk, kjer boste prišli do novih spoznanj in doživeli enkratne trenutke, ki vam bodo za vedno ostali v lepem spominu. Treba si je vzeti čas, nekaj dobre volje, poklicati prijatelje in oditi na pot.

Vsekakor se mi zdi pomembno, da o področju t. i. dostopnega turizma ne bomo samo govorili ter razpravljali na dolgo in široko, ampak so zdaj ranljive skupine dobile najprej prvi, in s to knjigo še drugi del oprijemljivega turističnega vodnika, ki vas bo spremljal na vsakem koraku.

Še nekaj, na kar bi rad posebej opozoril. Drugi del knjige je nastajal v zelo nesrečnem času, ki je po svoje prizadel vsakega izmed nas. Prvič smo se soočili s situacijo, ko je nevidni koronavirus čas ukrojil po svoje. Knjiga, kakršna je ta, seveda najprej nastaja za računalnikom, a treba je bilo tudi na terenu pregledati, če vse, kar je v knjigi zapisano, tudi resnično drži.


Besedilo in fotografija: Primož Hieng

Število ogledov (14052)/Komentarji ()

Sveže na blogu

Novice

Pozabljeni predmeti

torek, 04. marec 2025

Zaradi predvidene selitve vas ponovno vabimo, da prevzamete pozabljene predmete do 20. marca 2025 v avli osrednje knjižnice. 

[Preberi več]

15 mesečnih: Ženske

ponedeljek, 03. marec 2025

Marca se bomo posvetili ženskam. Berite in napišite mnenje o vsaj eni izmed predlaganih knjig ali knjig s podobno tematiko.

[Preberi več]

Prejeli smo certifikat Evropskega kulturnega sklada za projekt Skupaj: medgeneracijsko sodelovanje

četrtek, 20. februar 2025
Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik in Zavod Medgeneracijsko središče Komenda smo v okviru programa Evropski izziv 2024 (The Europe Challenge 2024) prejeli certifikat Evropskega kulturnega sklada za uspešno zaključen projekt Skupaj: medgeneracijsko sodelovanje (Together: intergenerational...
[Preberi več]

Bralni maraton za odrasle 2025

sobota, 15. februar 2025

Nova sezona Bralnega maratona za odrasle se je začela. Tečemo od 8. februarja do 19. oktobra 2025. Vabljeni k branju!

[Preberi več]

Obvestilo o začasnem umiku dela knjižnične zbirke iz izposoje

petek, 07. februar 2025

Uporabnike in člane Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik obveščamo, da zaradi priprav na načrtovano obnovo osrednje knjižnice, začasno umikamo iz izposoje del knjižnične zbirke. 

[Preberi več]

15 MESEČNIH: Kultura

ponedeljek, 03. februar 2025

Februarja se bomo posvetili kulturi ter različnim ustvarjalcem in ustvarjalkam.

[Preberi več]

Osebno o literaturi: Štefan Vevar in Miljana Cunta

ponedeljek, 20. januar 2025
Eseji, roman, prevajanje in nato še poezija … niz srečanj s sodobnimi besednimi umetniki Osebno o literaturi v Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik se je po oktobrskem pogovoru Vlada Motnikarja s Heleno Koder o esejistični zbirki Krošnja z neznanimi sadeži in novembrskem z Ano Schnabl o...
[Preberi več]

Branje je iskanje 2025: Bralni bingo

sreda, 08. januar 2025

Do sedaj smo branje povezovali z raziskovanjem narave: dreves, vode, poti v okolici Kamnika, Komende in Motnika. Letos pa smo se odločili, da boste raziskovali in spoznavali knjižnico in njeno gradivo. Zato smo pripravili prav posebno bralno dejavnost, in sicer Bralni bingo.

[Preberi več]

Knjižnica do nadaljnjega ne sprejema knjižnih darov

sreda, 08. januar 2025

Uporabnike obveščamo, da Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik zaradi načrtovane obnove osrednje enote do nadaljnjega ne sprejema knjižnih darov.

[Preberi več]

15 MESEČNIH: Zima

petek, 03. januar 2025

Naj se bralni januar začne letnemu času primerno. 15 mesečnih nas bo s knjigami o zimski tematiki popeljalo v pravo zimsko razpoloženje.

[Preberi več]

OBVESTILO

ponedeljek, 16. december 2024

Spoštovani uporabniki, obveščamo vas, da bo knjižnica 24. 12. 2024 in 31. 12. 2024 ZAPRTA. Zamudnina se vam za ta dva dneva ne bo obračunavala. Hvala za razumevanje.
 

[Preberi več]

Eva Mlinar: Ko se srečata Rudolf Maister in Peter Pavel Glavar

četrtek, 12. december 2024

V Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik razstavlja Eva Mlinar, vizualna umetnica, ilustratorka in oblikovalka.

[Preberi več]

Zgodbe mojega kraja 2024: znana so najboljša dela literarnega natečaja

ponedeljek, 09. december 2024

Znanih je deset najboljših zgodb literarnega natečaja Zgodbe mojega kraja, pri katerem sodeluje tudi Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik.

[Preberi več]
123456789

Obratovalni čas

  letni poletni
Ponedeljek 09:00-19:00 13:00-19:00
Torek 09:00-19:00 13:00-19:00
Sreda 09:00-19:00 13:00-19:00
Četrtek 09:00-19:00 09:00-15:00
Petek 09:00-19:00 09:00-15:00
Sobota 08:00-13:00 zaprto

(Poletni obratovalni čas od 1. julija do 31. avgusta)

  letni poletni
Ponedeljek 09:00-15:00 13:00-19:00
Torek 09:00-15:00 13:00-19:00
Sreda 13:00-19:00 zaprto
Četrtek 13:00-19:00 zaprto
Petek 13:00-19:00 09:00-15:00
Sobota 08:00-13:00 zaprto

(Poletni obratovalni čas od 1. julija do 31. avgusta)

Ponedeljek 14.00-19.00
Torek 14.00-19.00
Sreda zaprto
Četrtek 9.00-15.00
Petek zaprto
Sobota zaprto

  Letni Poletni
Ponedeljek zaprto zaprto
Torek zaprto zaprto
Sreda 14.00-19.00 13.00-19.00
Četrtek zaprto zaprto
Petek 14.00-19.00 zaprto
Sobota zaprto zaprto

Kontakt

Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik
Ljubljanska cesta 1
1241 Kamnik
E-naslov: mkk@kam.sik.si
Tel.: +386 1 831 12 17 (PON-PET: 9.00-19.00), SOB (8.00-13.00)
        
POMEMBNO: Elektronska pošta ni namenjena rezervacijam gradiva ali podaljševanju roka izposoje za izposojeno gradivo. Za te storitve uporabite spletno aplikacijo Moja knjižnica ali pokličite na navedeno telefonsko številko v času odprtosti knjižnice.

Matična št.: 5543452
Davčna št.: 20620586
TRR: SI56 01100-6000059096 (Banka Slovenije, podračun UJP) - št. velja od 1. 12. 2017.
PIC: 914651025
Akronim: SIKKAM
Več podatkov

Povezave

 

Iskalnik čtiva

Facebook

KJE NAS NAJDETE