V torek, 14. 3. 2023, smo v knjižnici predstavili zbirko pravljic Kako so rože prišle na svet: pravljice o rožah z vsega sveta.
Pravljice je zbrala in priredila Breda Podbrežnik Vukmir, druga prirediteljica pa je bila pisateljica, pesnica in prevajalka Klarisa Jovanović. Zbirka je izšla pri založbi Malinc pod skrbnim uredniškim vodstvom dr. Barbare Pregelj. Ilustracije je prispevala Mojca Fo.
Povod za nastanek knjige je Križnikov pravljični festival, za enega od njih smo namreč zbirali in iskali pravljice o drevesih in gozdovih, saj smo skupaj z Gozdarskim inštitutom pomen biodiverzitete in ohranjanja gozdov prikazali prav s pripovedovanjem takšnih pravljic. »Ob tematskim in motivnem iskanju po svetovni zakladnici sem odkrivala pravljice o drevesih, mnoga od njih so sveta in povezujejo med seboj različne svetove, ter o rastlinah, ki so imele različne pomene v različnih kulturah, posebej pa o rožah. Koliko barv, oblik, skrivnosti in pravljic skrivajo rože, ki rastejo na travnikih, pod drevesi, v senci ali na soncu, po gorskih pobočjih ali na angelskih gredicah!« pravi Breda Podbrežnik
Dr. Barbara Pregelj, Larisa Jovanović in Breda Podbrežnik Vukmir. Foto: Urška Veselko Babnik
Tako je nastala knjiga o rožah, ki prinaša pravljice, mite, bajke in legende o preobrazbah bitij v rože ali rož v bitja, o zdravilnih in drugih čarobnih učinkih, o čudežnih vrtovih ter o izvorih posameznih rož. Posebnost knjige je v povezovanju različnih kultur in tradicij ter v kazalih, s katerimi želimo opozoriti tudi na naravovarstvene teme, ki jih v sebi skrivajo besedila iz časov, ko so naši predniki naravo cenili, jo varovali in bili z njo veliko bolj povezani.
Na dogodku so sodelovali glasbenik Jan Tomšič, uveljavljeni florist Peter Ribič, ki nam je predstavil kulturni pomen cvetja, ki ni le za okras, ampak z njim urejamo tudi naše medosebne odnose, z njim slavimo ali pa žalujemo; pripovedovalci Anže Slana, Mirjam Slanovec in Breda Podbrežnik. Na koncu sta nekaj besed spregovorili tudi Klarisa Jovanović in dr. Barbara Pregelj. Klarisa je povedala, kako se je tekstov lotila jezikovno, poudarila pa je, da ji je všeč, da so v knjigo vključeni tudi neindeevropske pravljice, ki so popolnoma drugačne od naše tradicije. Barbara je povedala nekaj o založbi Malinc in pa tudi o tem, da jo je ravno bogastvo različnih kultur ter raznolikost besedil prepričalo v izdajo knjige.
Naključje hotelo, da je knjiga izšla prav v mesecu, ko so zacvetijo rože in začnejo lepšati svet. Preberite, kako je zvonček prišel na svet, kako je spominčica dobila svoje ime, kako so nastale zlatice, kako se je vila spremenila v lotos in zvezda v lokvanj, od kdaj imajo vrtnice trnje in kdaj je iz triglavskega pogorja izginil Zlatorog.