Stripu nekdaj niso pripisovali literarne vrednosti in kvalitete, v zadnjem obdobju pa dobiva pomen. Kot priljubljeno čtivo mladostnikov in otrok je zato tudi v učnem sistemu in odličen pripomoček za spodbujanje branja.
Posebne predstavitve ne potrebujeta zbirki Ariol in Pasji mož, saj ju mladi bralci ob skoraj prvih korakih samostojnega branja poiščejo kar sami. Velja pa omeniti v lanskem letu izdan in pravkar z zlato hruško nagrajen humorno poučni strip finskih avtorjev Aine Havukainen in Samija Toivonena z naslovom Tine in Bine na vlaku. Na videz preprosto potovanje glavna junaka nemalokrat spravi v nerodne situacije, ki prinašajo obilo smeha. V tej zvrsti stripov moramo (ponovno) priporočiti živahni pustolovski strip Urmal, mamutov prijatelj, ki je nastal na podlagi istoimenske knjige avtorja Jožeta Urbanije. V slikovito različico sta ga preoblikovala skupaj s kamniškim striparjem, Miho Hančičem. Strip je pred kratkim prejel nagrado zlatirepec 2023 kot najboljši domači strip za otroke in mladino. V fantazijske sfere vabljeni tudi z avtorico Pénélope Bagieu, ki je omogočila brati Dahlove Čarovnice v stripovskih podobah.
Seveda pa stripi niso rezervirani le za otroke in mladino. K branju vabijo tudi odrasle z namenom izobraževanja, zabave in predstavitve družbene realnosti na humoren ali manj humoren način.
Še več – stripovski teoretik in stripar Scott McCloud meni, da je branje podob veščina, ki bi jo morali obvladati zaradi potrebe po lastnem preživetju. Na primer navodila za ravnanje v primeru nesreče z letalom so zapisana ravno v obliki stripa. Za začetek predlagamo kar nekaj dobrih biografij v stripu: recimo Ivana Cankarja, Plečnika in Kajuha izpod svinčnika Zorana Smiljanića ali Našega Maistra Damijana Stepančiča. Prekrasen, narisan za ženske močne duše je z naslovom Neustrašne, ponovno avtorice Pénélope Bagieu, prav tako mnogokrat nagrajen. Vsebuje portrete neuklonljivih žensk in bralca spodbuja k raziskovanju junakinj in njihovih družbenih vlog. Če se ob tem ozremo na predstavitev družbene realnosti, bi se spet vrnili h kamniškim ustvarjalcem in sicer k najnovejšemu stripu Ivana Mitrevskega Nevidna življenja ter Janezu in Martinu Ramovešu v njuni Ameriki. Vzemite si čas za branje podob.
Barbara Petrušić
Fotografija: Daša Keber, Jure Šimunič
