“Branje je za mišljenje kot telovadba za telo.” Richard Steele
V Knjižnici Franceta Balantiča vsako leto, ob začetku jeseni, pred novo sezono Srečanj s knjigo, izdamo drobno knjižico, kjer lahko preberete predstavitve knjig, ki se bodo vsakomesečno prebirale v bralnih skupinah s tem imenom. Deluje kar deset skupin od Motnika do Komende, od Šmarce do varovanih stanovanj. Sem ena od vodij teh skupin, delam pa predvsem s starejšimi. Nekaj knjig, ki so bile na mojih srečanjih dobro sprejete in so nam dale veliko snovi za pogovore, bom na kratko predstavila.
Če ste med tistimi, ki so jim všeč zgodovinske povesti, bo knjiga Črni križ pri Hrastovcu za vas. Sodnika Ožbalta Ilauniga je med službovanjem v Lenartu prevzela legenda o Črnem križu, ki je nekoč stal v bližini gradu Hrastovec. Po zgodovinskih virih je napisal povest o ljubezni med edinim dedičem hrastovškega gospostva Friderikom Herbersteinom in mlado plemkinjo Agato iz Štraleka.
Vsi smo že slišali za Lawoslava Schwentnerja, knjigarnarja in založnika avtorjev slovenske moderne. Pisateljica Tanja Tuma, ki se je tudi sama podala v založniške vode, je opisala njegovo življenje v zgodovinskem romanu z naslovom Brodnik. Po Schwentnerju se imenuje tudi najpomembnejša založniška nagrada v Sloveniji.
V družinskem romanu Ženske v ogledalu pisateljice Natalije Pavlič (medicinska sestra, doma iz Podgorja) spoznamo tri generacije žensk, ki vsaka na svoj način hrepenijo po občutku sprejetosti in ljubezni. Ob zabavi za 60. rojstni dan stare mame Joži iz Tuhinja in na podelitvi priznanja za življenjsko delo dedu Hermanu pa na dan privrejo družinske skrivnosti. Zanimivo pa je bilo življenje prve pisateljice, pesnice in skladateljice Josipine Urbančič Turnograjske, ki ga je v biografiji z naslovom Nedolžnost in sila predstavila Mira Delavec Touhami. V knjigi spoznamo življenje mlade Josipine Turnograjske, ki se je dopisovala s svojim izvoljencem Lovrom Tomanom. Med seboj sta si izmenjala več kot 1066 ljubezenskih pisem, kar predstavlja eno največjih korespodenc v slovenskem jeziku. Literarna zgodovinarka Mira Delavec Touhami je Josipinino življenje upodobila še v biografskem romanu Dehteče spominčice ljubezni.
Vika Gujtman
Fotografija: Daša Keber in Jure Šimunič