Med knjigami, ki so bile podarjene Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik, je pred časom prišla tudi zanimiva knjiga z naslovom Oeuvres de Jean Racine: précédées des Mémoires sur sa vie (Dela Jeana Racina s spomini na njegovo življenje). Izšla je v Parizu leta 1837 in vsebuje dela enega najpomembnejših francoskih dramatikov 17. stoletja Jeana Racina (1639-1699).
Knjigo smo seveda shranili in jo uvrstili v zbirko redkih tiskov. Ne le zaradi njenih častitljivih 186 let od izdaje, ampak tudi zato, ker smo trenutno edina slovenska knjižnica s to izdajo Racinovih del.
Platnice in hrbtišče knjige so lepo ohranjene. Notranjost je žal v slabšen stanju.
Čeprav knjiga s kamniškim prostorom ni vsebinsko povezana, je za kamniško območje pomembna. Dva žiga na naslovni strani namreč izkazujeta, da je bila nekoč del knjižnice Krožka prijateljev Francije - Cercle des amis de la France, ki je deloval v Kamniku od prve polovice 30. let 20. stoletja do II. svetovne vojne. Od leta 1933 ga je vodila Klavdija Žvokelj Gabrijelčič (1897-1993). Krožek je organiziral začetne in nadaljevalne tečaje francoščine, poleg učenja jezika pa prirejal krajše izlete, recitale, igre in predavanja o Franciji. Imel je tudi manjšo knjižnico z gradivom v francoskem jeziku, del katere je bila očitno tudi naša knjiga Racinovih del. Klavdiji Žvokelj Gabrijelčič so leta 1935 za njeno kulturno udejstvovanje, na predlog francoskega veleposlaništva v Beogradu, podelili red Ordre des Palmes Académiques. Knjiga Racinovih del je eden redkih ostankov knjižnice znamenitega kamniškega krožka, ki je med svoje člane štel tudi prav imenitne posameznike, kot so bili pisatelj Vladimir Bartol (1903-1967), skladatelj in duhovnik France Ačko (1904-1974), jezikoslovec in zgodovinar Ivan Zika (1908-1976), akademik Janez Matjašič (1921-1996), Mila Klemenčič, kipar in slikar Leon Homar (1914-1986) in Cene Matičič (1920-2007).
Močno poškodovana naslovna stran z dvema žigoma Krožka prijateljev Francije.
Krožek prijateljev Francije je bil pomembna vez s francosko kulturo in jezikom. Ta vez na kamniškem ni nikoli ugasnila, saj je zanimanje za francosko kulturo in jezik tudi danes zelo živo. Veseli smo, da pomemben del te tradicije nadaljujemo tudi v kamniški knjižnici, kjer v okviru dejavnosti Delimo znanje dr. Meta Lah že več let, kot prostovoljka deli znanje francoskega jezika in veselje do francoske kulture.